Bostad för byte finnes på Fläderstigen 11, Solna
Fläderstigen 11
Rymlig 2a i Solna – Perfekt läge nära Mall of Scandinavia och Friends Arena. Bytes mot en 3a, 4a eller större. (Hyran angiven är den som gäller från januari 2025)
Välkommen till denna ljusa och rymliga tvåa på 60 m² belägen i populära Solna! Lägenheten erbjuder ett fräscht kök, ett renoverat badrum och en härlig inglasad balkong i nordöstligt läge. Belägen halv trappa upp från ingången och två trappor upp från balkongen, tack vare husets sluttande placering. Här har du närhet till alla bekvämligheter och bra kommunikationer.
Lägenheten erbjuder:
Byggd 1956 och stambytt 2015. Helrenoverad i samband m detta
Boyta: 60 m²
Antal rum: Stor 2a, möjlig 2,5a.
Ingår i hyran: Värme och vatten, säkerhetsdörr
Kök: Modernt och fräscht kök med plats för matbord.
Badrum: Renoverat och stilrent, med badkar.
Balkong: Inglasad balkong i nordöstligt läge med sol större delen av dagen.
Förvaring: Tillgång till vindsförråd.
Våning: Halv trappa upp från ingången, två trappor upp från balkongen.
Tvättstuga: Runt hörnet, i samma hus.
Parkering: Finns gemensam kö att ställa sig i, även rabatt för boendeparkering utanför som skriven i Solna.
Området:
Busstation: Ritorp, 2 min promenad som tar dig till Bergshamra och röda linjen på 8 min eller buss på 12 min till Stockholms universitet. 5 min att gå till Järva Krog med flygbuss på 30 min till Arlanda flygplats och snabbuss till Sergels Torg, Karolinska sjukhuset mm
Pendeltåg: Ulriksdals station, 8-10 min promenad med 1 stopp till Solna med Mall of Scandinavia), 2 stopp till Odenplan och 3 till Centralen.
Mall of Scandinavia: Gångavstånd till en av Sveriges största shoppingcenter.
Rekreation: Nordic Wellness, flera andra gym i närheten. Nära till Solna simhall för träning och bad (5 min gångavstånd)
Restaurang och hotell: The Winery Hotel, känt för sin vinbar och restaurang, och många andra restauranger finns på bekvämt gångavstånd.
Lägenheten passar perfekt för dig som vill bo i ett lugnt men ändå centralt område med närhet till både shopping, nöjen och bra kommunikationer, med närhet till vatten, parker och natur. Missa inte chansen att bo i detta fantastiska läge!
Jag söker:
En större lägenhet för nästa fas i livet med sambo.
Vad jag tänker mig:
En större 3a eller en 4a eller motsvarande, (helst med 2 wc), bra kommunikationer och tillgång till parkering (helst egen plats).
Områden av intresse:
Solna, Sollentuna, Huvudsta, Kista, Sundbyberg, Alvik, Kungsholmen, eller annat närliggande område. Har du en bra lägenhet att byta, tveka inte att höra av dig.
Tidsram för flytt:
Jag har inte bråttom, viktigare att det blir rätt byte för alla parter, så kan uppsägningstid diskuteras mm.
Kontakta mig för mer information och visning!
Om bostaden
Typ
Hyresrätt
Storlek
60 kvm / 2 rum
Hyra
9 531 kr
Hyresvärd
Singalisten
Våning
0 tr
Område
Solna
Detaljer
Nyrenoverat
Balkong/Terass
Badkar
Tvättstuga
De vill byta till
Typ
Hyresrätt
Minst antal rum
4
Minsta boarea
80 kvm
Max hyra
Ingen gräns
Områden / städer
Universitetet / Ekhagen
Norrmalm / Gamla Stan
Kungsholmen / Essingeöarna
Vasastan
Östermalm / Gärdet / Djurgården
Södermalm / Gröndal
Hammarby / Årsta / Enskede Gård / Sjöstad
Johanneshov / Enskededalen
Enskede
Bandhagen / Högdalen
Älvsjö
Bagarmossen / Skarpnäck / Sköndal
Huddinge
Vällingby
Spånga
Bromma
Solna
Sundbyberg
Stenhamra
Sollentuna
Bergshamra / Väddö / Björkö
Intresserad av bostaden?
Aktiv 3 dagar sedan
Kontakta annonsörenFör att kunna kontakta annonsören och se alla detaljer måste du själv ha en annons.